8 травня - День пам’яті та примирення
і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Із року в рік часопис віддаляє
Своїх нащадків далі від війни,
Та травень знов і знову нагадає
Як із життя ішли його сини.
Відео: Олена Гур'єва, Вікторія Марич
Відео: Аліна Зєнцова
Друга світова війна – глобальний військовий конфлікт в історії Землі та причина найбільших трагедій ХХ століття.
Війна розпочалася 1 вересня 1939 року із вторгнення військ нацистської Німеччини до Польщі, а завершилася 2 вересня 1945-го беззастережною капітуляцією Японії. Під час війни були здійснені найбільші в історії злочини проти людства (зокрема Голокост), а також, вперше і востаннє, використана атомна зброя. До армій ворогуючих сторін було залучено понад 110 мільйонів солдат, загальні втрати військових та цивільного населення складають від 50 до 85 мільйонів осіб. За результатами війни було створено ООН (Україна – один із засновників) та сформовано сучасну систему міжнародних відносин.
Друга світова війна стала найбільш кривавою в історії людства. У війні взяли участь 80 % людства, бойові дії велися у 2/3 існуючих на той момент держав. У Другій світовій війні загинув майже кожен другий українець. 2,5 млн людей вивезли на примусові роботи до Німеччини. Війна зруйнувала більшість великих та малих міст України. Без даху над головою залишилося близько 10 млн осіб.
Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також усіх жертв.
Більшість західноєвропейських країн відзначають День перемоги в Європі переважно 8 травня, країни Британської Співдружності – 7 травня, а Росія та деякі посткомуністичні країни відзначають 9 травня – за московським часом.
Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення 8 травня є "гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму".
День пам’яті та примирення та День перемоги символізує не тріумф переможців над переможеними, а має бути нагадуванням про страшну катастрофу і застереженням, що не можна розв’язувати складні міжнародні проблеми збройним шляхом, ультиматумами, агресією, анексією. Вона скінчилася і найважливішим її підсумком має бути не перемога, а мир.
Символом відзначення Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги став червоний мак.
Мак є міжнародним символом пам’яті жертв військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. Зображення уособлює квітку маку та кривавий слід від кулі.
Ми маємо ненависть подолати
І світло миру світу показати,
Війну забути, як жахливий сон,
Але її героїв пам'ятати!
Вікторія Денисенко
за матеріалами Українського інституту національної пам'яті